Przejdź do treści

piątek 19 kwietnia 2024
Godzina: 21:00

Sąsiedzi – Warszawa, Gniazdo Piratów

ZDOBYWCY GRAND PRIX SHANTIES 2024 W GNIEŹDZIE PIRATÓW

Długo czekaliśmy na ich wizytę ale w końcu możemy Was zaprosić na koncert wyjątkowego zespołu, który łączy w swym repertuarze wiele wątków i kultur muzycznych, krążąc wokół jednego wspólnego dla nich tematu – muzyki i śpiewów dawnych pokładów. Tacy właśnie są SĄSIEDZI – różnorodni, nastrojowi ale i rozrywkowi. Przy ich muzyce można i potańczyć i zadumać się nad tym pięknym życiem.

Nagrodzeni już dwukrotnie Grand Prix (2008, 2024) krakowskiego festiwalu „Shanties” – najważniejszą nagrodą na polskiej tzw. scenie szantowej – będzie więc co świętować.

To także laureaci nagród publiczności kilku festiwali, w tym najbardziej tradycyjnego „Kubryku” w Łodzi oraz nagród za piosenki premierowe (ubiegłoroczna premiera „Upiorny dług” nagrodzona na „Shanties 2023” nagrodą im. Moniki Szwai, narobiła sporego zamieszania w Krakowie). Sąsiedzi to także producenci jedynego jak dotąd w XXI w winyla z „szantami” i szantami oraz singla („Here’s a Health”) nagranego po raz pierwszy w historii muzyki, rewolucyjną technologią audio – PONAsound.

Od początku działalności (p-szy oficjalny koncert dali w Gliwicach 16.10.2001 r.) Sąsiedzi nie idą prostymi ścieżkami, szukają własnych pomysłów na tradycyjną muzykę morza i tym zyskują uznanie jurorskich gremiów i fanów. Inspiracją zespołu jest szeroko rozumiany folk i muzyka tradycyjna, ale zaglądają też do rodzimego folkloru śląskiego.

Siedem mocnych, różnorodnych głosów, wspartych akustycznym, folkowym instrumentarium oraz nieszablonowe, autorskie aranżacje, to siła i rozpoznawalny już znak Sąsiadów. Tym podbijają polskie i zagraniczne sceny w Europie, USA, a nawet w Kanadzie. Jako jedyny zespół z Polski, wystąpili na tych najważniejszych światowych festiwalach muzyki morza: legendarnym „Sea Music Festival” w Mystic Seaport w USA, przeklimatycznym „Festival du Chant de Marin” w malowniczym bretońskim Paimpol czy kultowym francuskim „Festival des Traversees Tatihou” w normandzkim Saint Vaast.

Zespół tworzą:

Elżbieta Król – skrzypce, śpiew (alt)
Dominika Płonka – flety, śpiew (mezzosopran)
Jakub Owczarek – bodhran, śpiew (baryton)
Dawid Patalong – gitara, śpiew (baryton)
Kamil Piotr Piotrowski – mandolina, gitara, śpiew (tenor)
Mirosław Walczak – skrzypce, śpiew (baryton)
Marek „Wiklina” Wikliński – concertina, bodhran, kości, drumla, śpiew (bas)

Więcej o Sąsiadach na:
www: sasiedzifolk.pl
FB: @sasiedzifolk
YT: Sąsiedzi Folk&Shanties
Folk24: folk24.pl/wykonawcy/sasiedzi

Nagranie z koncertu Sąsiadów (słuchajcie do końca, bo warto):

Początek koncertu około godz. 21:00
Wstęp 20 zł

rezerwacje stolików pod nr telefonu 22 633 71 82, codziennie po godz. 17

Gniazdo Piratów Warszawa
ul. Ogólna 5